Nowości  Dworce kolejowe  Kontakt    
 


DworzecKolejowy.pl > Sezonowe dworce kolejowe

2015-10-20 Sezonowe dworce kolejowe

PKP S.A. budować będzie tzw. dworce sezonowe.

Dworce sezonowe to niewielkie obiekty modułowe, w których znajdzie się między innymi poczekalnia, niewielki lokal usługowy oraz zadaszona wiata. W 2017 roku będą mogli z nich korzystać turyści odwiedzający Juratę, Jastarnię i Kuźnicę na Półwyspie Helskim.


Sezonowy dworzec kolejowy (grafika: PKP)

Szacowany koszt pojedynczego dworca sezonowego to ok. 1 mln zł. Wartość ta obejmuje prace projektowe, budowlane i nadzór budowlany. Pierwsze roboty rozpoczną się na przełomie 2016/2017, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowych obiektów już w sezonie wakacyjnym 2017.

"Dworce sezonowe będą odpowiedzią na potrzeby Polaków licznie podróżujących w okresie urlopowym. W małych miejscowościach turystycznych, gdzie poza sezonem ruch pasażerski jest znikomy, utrzymywanie dużych obiektów jest kosztowne. Dworce sezonowe zapewnią podróżnym niezbędną infrastrukturę oraz są znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu." - powiedział Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Innowacyjne Dworce Systemowe, w ramach których powstają obiekty sezonowe to pilotażowy projekt PKP S.A., który zakłada wyburzenie dotychczasowych dworców i postawienie w ich miejscu nowych, mniejszych obiektów. Mają to być kompaktowe, parterowe budynki, zbudowane z prefabrykowanych elementów i według standardowego wzoru, dopasowanego wzornictwem detali do konkretnej lokalizacji.

Jak zapewnia PKP, dzięki wcześniejszym analizom potencjału komercyjnego, dworce mają również być lepiej zagospodarowane i dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności.